Jak grać w te szachy?

Ocena pozycji

To jedna z najważniejszych i niezbędnych umiejętności gry w szachy, umożliwiająca w każdym momencie określić mocne oraz słabe punkty, nie tylko nasze, ale także w ustawieniu przeciwnika.

Znając mocne i słabe strony pozycji, można sporządzić szczegółowy plan gry i na jego podstawie dokonać wyboru kontynuacji. Jeśli tego nie zrobimy, to gra toczyć się będzie bez pomysłu, a my nie potrafiąc wykorzystać naszych zalet i słabości przeciwnika, skazujemy się w dużej mierze na jego decyzje.

Oczywiście, sztuka oceny i późniejszego planowania nie jest prosta, ale jej opanowanie zdecydowanie odpłaci się nam w przyszłości. Wyrobienie sobie takiego nawyku jest kluczowe w rozwoju nas jako szachistów, dlatego też powinniśmy poznać i stosować system oceny pozycji, który poprowadzi nas przez każdy istotny element na szachownicy.  Składa się on z kilku czynników pozycyjnych, przyjrzyjmy się im bliżej.

  1. Stosunek materiału – przewaga materialna sama w sobie jest długoterminową strategią tworzenia planu gry, ponieważ mając przewagę materiału łatwiej jest doprowadzić do wygranej, zwłaszcza pod koniec partii.
  2. Istnienie bezpośrednich gróźb – „Co mi grozi? Co jeszcze może przeciwnik? Co jeszcze mogę ja?” Te pytania powinny być stale obecne przy ocenie każdej pozycji
  3. Pozycja króla –  pozycja króla również ma duży wpływ na ocenę pozycji, ponieważ wiele rzeczy zależy od jego lokalizacji i bezpieczeństwa. Czy jest możliwość szybkiego ataku, czy żeby się do niego dostać, musimy jeszcze się przygotować- odpowiednio ustawić figury, otworzyć niezbędne linie.
  4. Otwarte linie i przekątne–  obecność otwartych linii i ich wykorzystanie wpływa również na ocenę pozycji, ponieważ otwarte linie mogą szybko przenieść się do pożądanego obszaru bitwy lub wywierać pewną presję na pozycję.
  5. Struktura pionowa,słabe i mocne pola –  słabe pionki (zdwojone, izolowane) mają poważny wpływ na ocenę, gdyż takich słabości nie tak łatwo się pozbyć, a w końcówce stają się najczęściej obiektem ataku przeciwnika i nie są łatwe do obrony. Posiadanie mocnych pól (zajętych lub kontrolowanych przez nasze bierki) jest wielką zaletą, gdyż ogranicza to aktywną pozycję bierek przeciwnika. Z kolei słabe pola zmuszają do ciągłej uwagi i angażowania sił do ich ochrony.
  6. Centrum i przestrzeń–  kto jest właścicielem centrum, ten rządzi i nie jest to przesada, ponieważ figury ustawione w środku szachownicy mogą szybko dostać się na skrzydła, jeśli centrum jest zajęte przez pionki, będą się ograniczać możliwości figur przeciwnika, utrudniając obronę pozycji lub pomagając w organizowaniu własnych ataków. W tym momencie warto zadawać sobie pytania pomocnicze typu:

   – czy wszystkie figury są już rozwinięte,

   – czy wieże się widzą,

   – która z moich figur jest najsilniejsza która najsłabsza,

   – czy nasze figury dobrze współpracują

   Gdy widzimy własną najgorzej ustawioną figurę, staramy się ją poprawić. Z drugiej strony, widząc figurę najsilniejszą, zastanawiamy się jak wykorzystać jej ustawienie (może jakaś taktyka). Takich pytań można zadawać sobie naprawdę wiele.

Grając na platformach internetowych spotkacie się z cyfrową oceną pozycji szachowych, czyli przypisania cyfrowej wartości +- (gdzie + oznacza przewagę białych a – czarnych) każdemu z ww. czynników, które mają wpływ na pozycję i przedstawienie ich w formie oceny matematycznej np. +1,25 lub -2,75

Oczywiście nie jest konieczne ocenianie pozycji po każdym posunięciu, lecz wymaga korekty co kilka ruchów czy po wymianach.

PAMIĘTAJMY!  Dokonując oceny, zawsze dotyczy to pozycji naszej jak i przeciwnika!

Kilka przykładów oceny pozycji.

Anand – Karpov, 1998

pozycja po 11 pos.

Analiza wskaźników:

 1. Na szachownicy jest równy materiał.
 2. Pozycje królów są bezpieczne.
 3. Sytuacja w centrum jest wyrównana.
 4. Otwarta linia „c” nie jest zajęta. Białe mają nacisk po półotwartej linii „e”.
 5. Brak jest bezpośrednich zagrożeń
 6. Białe mają izolowanego pionka d4, co oddaje czarnym punkt d5, pozostawiając punkt e5 i pewną inicjatywę na skrzydle.
 7. Figury partnerów są ustawione harmonijnie.

Podsumowanie oceny. Pozycja jest mniej więcej równa. Białe mają niewielką przewagę, gdyż wcześniej mogą rozpocząć aktywne działania na skrzydle królewskim.

Capablanca – Alechin, 1927

pozycja po 15 pos.

Analiza wskaźników:

 1. Na szachownicy jest równy materiał.
 2. Brak jest niebezpiecznych gróźb.
 3. Pozycje królów są bezpieczne.
 4. Dwie otwarte linie są pod wzajemną kontrolą przeciwników.
 5. Piony są ustawione symetrycznie, co zapewnia równy podział silnych punktów: dla białych: d4 i c5, dla czarnych d5 i c4.
 6. Sytuacja w centrum jest wyrównana.
 7. Ciężkie figury są ustawione symetrycznie. U białych aktywniejsze są skoczki, u czarnych gońce.

Podsumowanie oceny. Pozycja jest równa. Wobec tego przy dokładnej grze obu stron, prawdopodobnym wynikiem jest remis. Próby wzmocnienia pozycji są związane z zajęciem punktów kluczowych c5 i c4. Czarne są już gotowe do manewrów Sd7-e5-c4 lub Sd7-b6-c4, ale białe powinny zawsze mieć możliwości neutralizacji (Sd4-b3-a5)

Fischer – Larsen, 1970

pozycja po 11 pos.

Analiza wskaźników:

 1. Na szachownicy jest równy materiał.
 2. Brak jest niebezpiecznych gróźb.
 3. Pozycje królów są narazie bezpieczne, ale po przeciwnych roszadach, każdy z nich powinien się spodziewać figurowo-pionowego szturmu.
 4. Białe mają nacisk po półotwartej linii „d”, czarne, po linii „c”.
 5. Czarne mają słabego pionka d6 jako przeciwwagę powinny one szykować wtargnięcie na słaby punkt c4.
 6. Białe mają trochę więcej przestrzeni i są nieco aktywniejsze w centrum.
 7. Figury przeciwników są ustawione równie dobrze. Czarne muszą jeszcze rozwinąć gońca c8.

Podsumowanie oceny. Powstała pozycja równowagi dynamicznej. Pewna przewaga przestrzeni pozwala białym wybrać aktywny plan gry. Ten plan, zgodnie z oceną pozycji, powinien skupić się na grze w centrum i na skrzydle królewskim.

Shopping Cart
Scroll to Top