Magnus Carlsen i Zhongyi Tan Mistrzami Świata w Szachach Szybkich

Magnus Carlsen
Zhongyi Tan

W środę 28.12 zakończyły się Mistrzostwa Świata FIDE w Szachach Szybkich 2022 r. Tytuł mistrzowski po raz czwarty powędrował do GM Magnusa Carlsena, wśród kobiet mistrzynią Zhongyi Tan!

Od początku turnieju sytuacja w tabeli była bardzo gorąca. Na rundę przed końcem turnieju aż trzech zawodników miało po 9 punktów. Ostatnia 13 runda zadecydowała o kolejności na podium. Magnus potrzebował jedynie 28. ruchów by rozgromić Parhama Maghsoodloo – jednego z najbardziej obiecujących irańskich arcymistrzów młodego pokolenia i tym samym zapewnił sobie kolejny tytuł mistrza świata. Vincent Keymer – osiemnastolatek z Niemiec – uzyskał ogromną przewagę Maxime’m nad Vachierem- Lagrave’m, lecz nerwy dały się we znaki i po długiej walce zawodnicy zgodzili się na remis. Niesamowity finisz 6/7 zaliczył Fabiano Caruana, który w ostatniej rundzie zmiótł z szachownicy Artemieva i tym samym wskoczył na 3 miejsce.

http://chess-results.com/tnr706381.aspx?lan=3&art=4&flag=30

U pań także walka toczyła się do samego końca. Najlepsza w stawce 98 zawodniczek okazała się Chinka Zhongyi Tan, która po dogrywce pokonała reprezentantkę gospodarzy Dinarę Saduakasową. Rewelacją turnieju okazała się 15-letnia zawodniczka z Indii Shri B Savitha, która zdobtła 3 miejsce z 36-tej pozycji na liście startowej.

http://chess-results.com/tnr706382.aspx?lan=3&art=4&flag=30

Reprezentanci Polski,

Jan-Krzysztof Duda kończy mistrzostwa na 13 miejscu. Nasze oczekiwania były nieco większe, jednak seria trzech remisów oraz pechowa porażka w przedostatniej rundzie nie pozwoliły Jankowi powalczyć o podium. Aż czternastu zawodników miało po 8.5 punktu (tak jak Janek), przez co punktacja pomocnicza decydowała o kolejności miejsc. A Aleksandra Maltsevskaya zdobyła 7 punktów na 11 możliwych i uplasowała się na 18 pozycji. Po bardzo dobrym finiszu 4/5 Aleksandra podzieliła miejsca od 11 do 23 i podobnie jak w turniejów panów decydowała wartościowość.

A już jutro emocji ciąg dalszy! O 10 czasu polskiego ruszają mistrzostwa w szachach błyskawicznych, które potrwają przez kolejne dwa dni.

Shopping Cart
Scroll to Top