Mistrzostwa świata w Szachach Fishera

FIDE World Fischer Random Chess Championship

W 2019 roku FIDE oficjalnie uznała Mistrzostwa Świata w Szachach Fischera. W finale inauguracyjnej edycji, która odbyła się w Norwegii, amerykański arcymistrz Wesley So pokonał mistrza szachów klasycznych Magnusa Carlsena zostając pierwszym oficjalnym Mistrzem Świata w Szachach Fischera . Po dwuletniej przerwie pandemicznej która wstrzymała organizację wielu ważnych imprez szachowych, FIDE World Fischer Random Chess Championship powraca z drugą edycją.

 Finał odbędzie się w Berjaya Reykjavik Natura Hotel na Islandii w dniach 25-30 października 2022 roku.

Jestem tak podekscytowany, że znów będę rywalizować w Szachach Fischera! I to na Islandii! Nie może być nic bardziej wyjątkowego niż rywalizacja w tym konkretnym miejscu, broniąc mojego tytułu przed najlepszymi graczami na świecie. Grać w Reykjaviku, pięćdziesiąt lat po meczu Fischera i Spasskiego daje historyczną perspektywę, której nie można opisać” – skomentował Wesley So.

Druga edycja FIDE World Fischer Random Chess Championship w Reykjaviku jest zorganizowana w 50. rocznicę „Meczu stulecia” Fischera i Spasskiego. Jednego z najsłynniejszych wydarzeń szachowych w historii. Jesteśmy wdzięczni Islandzkiej Federacji Szachowej, Dund AS i wszystkim partnerom, którzy uczynili ten hołd. Szachy Fischera to niezwykle popularna odmiana szachów, ciesząca się równie dużą popularnością wśród najlepszych profesjonalistów, jak i fanów szachów. Podkreśliliśmy ich znaczenie, oficjalnie uznając je w 2019 r. i jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować jej wspieranie – podkreślił prezydent FIDE Arkady Dworkowicz .

Cieszymy się, że możemy kontynuować owocną współpracę z FIDE i zorganizować drugą edycję FIDE World Fischer Random Chess Championship. Jesteśmy pewni, że będzie ona wypełniona ekscytującymi partiami szachowymi i utrzyma fanów w napięciu od pierwszego do ostatniego posunięcia w każdej rundzie, które jest naturą szachów Fischer” – powiedział organizator, wiceprezes FIDE Joran Aulin-Jansson .

Zaproszono czterech graczy. Są to

GM Wesley So  mistrz świata w Szachach Fischera

GM Magnus Carlsen wicemistrz świata w Szachach Fischera

GM Hjorvar Steinn Gretarsson na zaproszenie Islandzkiej Federacji Szachowej

GM Ian Nepomniachtchi zaproszony przez FIDE

Do czterech bezpośrednio rozstawionych graczy dołączyło czterech zwycięzców kwalifikacji online na Chess.com i Lichess.org, po dwóch z każdej platformyOdbyły się 19 sierpnia na Lichess.org i 22 sierpnia na Chess.com. A są to:

GM Władimir Fedosejew 

GM Matthias Bluebaum 

GM Hikaru Nakamura

GM Nodirbek Abdusattarov  

Mistrzostwa składać się będą z dwóch faz, w pierwszej zawodnicy podzieleni zostaną na dwie grupy po czterech zawodników gdzie rozegrają pomiędzy sobą mini mecze po których zostanie wyłoniona czwórka finalistów , Faza druga to półfinały i finał rozegrane w systemie pucharowym

Tempo gry będzie wynosić 25 minut na gracza dla pierwszych 30 ruchów, po czym każdy gracz otrzyma dodatkowe 5 minut na + 5 sekund na ruch.

Całkowity fundusz nagród finału w stolicy Islandii wynosi aż 400 000 USD. Ośmiu graczy będzie miało szansę na pierwszą nagrodę w wysokości 150 000 USD i tytuł FIDE Fischer Random World Champion. 

źródło : FIDE

Shopping Cart
Scroll to Top