Szachy Fischera- cóż to jest?

19 czerwca 1996 r. w Buenos Aires Bobby Fischer zaprezentował publicznie szachy losowe. 

Photo: David Attie

W celu urozmaicenia gry i uniknięcia utartych schematów debiutowych, Bobby Fischer- najbardziej rozpoznawalny mistrz świata w szachach klasycznych – opracował i popularyzował odmianę szachów. Która znana jest dzisiaj jako Szachy Fischera lub Szachy 960.

Przykładowe ustawienia w Szachach Fischera

Ja widać na diagramach figury umieszczone są losowo na pierwszej i ósmej linii, pionki zaś pozostają tak, jak w szachach klasycznych, czyli na linii drugiej i siódmej.

Przy losowaniu rozstawienia figur obowiązują następujące reguły:

  • ustawienie białych i czarnych jest takie samo (tj. losujemy ustawienie białych, a czarne ustawiamy na jego podstawie, stawiając w każdej kolumnie taką samą bierkę, jaką mają postawioną białe),
  • gońce muszą być różnopolowe,
  • jedna z wież musi być na lewo, a druga na prawo od króla.

Daje to w sumie 960 możliwych pozycji początkowych (jedną z nich jest pozycja standardowa, jeśli akurat ona zostanie wylosowana, partia nie różni się niczym od partii normalnych szachów).  

Figury i pionki wykonują identyczne posunięcia jak w klasycznych szachach. Modyfikacji podlega jedynie wykonywanie roszady, uwzględniając różnorodne pozycje początkowe króla i wież. Po roszadzie mamy zawsze ustawienie takie, jak w szachach klasycznych, tj. niezależnie od tego, gdzie król i wieża znajdowały się przed roszadą. Promocja i bicie w przelocie pozostają niezmienne.

Istotnym elementem szachów Fischera jest brak teorii debiutów. Od początku zmuszeni jesteśmy do samodzielnej gry. Jednakże wszystkie reguły strategii szachowej pozostają bez zmian. Istotą jest zrozumienie pozycji początkowej – jedne ustawienia sprzyjają otwieraniu pozycji i agresywnej gry, inne zaś wymagają gry pozycyjnej. Wszystko to wymaga od samego początku znajomości zasad gry w debiucie, oceny i przeprowadzenia wstępnej analizy. Bez niej w szachach Fischera bardzo łatwo jest np. zamknąć figury i pozostawić je poza grą lub wykonać roszadę w stronę gdzie król będzie narażony na zmasowany atak figur przeciwnika.
Po rozegraniu fazy debiutu w dalszych etapach gry obowiązują zasady identyczne jak w szachach klasycznych.
Jeżeli zainteresowały was szachy Fischera, to szerzej zostały one opisane na stronie: http://mekk.waw.pl/mk/szachy/szachy_960

Jeśli chcesz nauczyć się grać w szachy lub doskonalić swoją grę, zapraszamy na zajęcia naszej Szkółki Szachowej F64

Shopping Cart
Scroll to Top